Titulní stránka

Koupit knihu
Obsah knihy

Kniha obsahuje CD-ROM

Počet stran: 224
Doporučená cena: 19,-
          
ISBN 80-86330-15-X

Pavel Satrapa: OpenOffice.org pro zelenáče

Poznejte kancelářský balík, který je

 • zadarmo;
 • pro MS Windows i Linux;
 • kompatibilní s MS Office.

Naučte se používat OpenOffice.org:

 • vytvářet a formátovat dokumenty;
 • vkládat obrázky;
 • strukturovat text;
 • provádět výpočty;
 • graficky prezentovat hodnoty;
 • třídit a vybírat data;
 • připravovat atraktivní prezentace;
 • kreslit obrázky a schémata.

OpenOffice.org je program na který jsme léta čekali.

CD-ROM

Kniha obsahuje CD-ROM s kompletní verzí OpenOffice.org v českém jazyce pro operační systémy Linux a MS Windows. Toto CD-ROM lze zakoupit i samostatně.

Předmluva (kráceno)

Po standardní kancelářské sadě s větší či menší frekvencí sáhne každý uživatel. Je jedno, k čemu svůj počítač používáte primárně. Přinejmenším čas od času potřebujete sepsat dokument, spočítat náklady či vytvořit prezentaci. A právě v takové situaci vám může pomoci OpenOffice.org.

Oficiálním cílem autorů programu je:

Vytvořit jako komunita špičkový mezinárodní kancelářský balík, který poběží na všech hlavních platformách a nabídne přístup ke všem funkcím a datům pomocí aplikačního rozhraní s otevřenými komponentami a souborových formátů založených na XML.

Dlužno přiznat, že se jim naplňování stanoveného cíle docela daří. OpenOffice.org je velmi kvalitní sada programů, kterou lze nasadit v běžné denní praxi. Je k dispozici pro MS Windows, Linux, Mac OS X a Solaris. Díky lokalizačnímu týmu byl celý balík kompletně přeložen do češtiny a mohou jej používat i lidé angličtiny neznalí. A třešnička na dortu: to vše je k dispozici zdarma pro každého.

Nepřekvapí, že se OpenOffice.org postupně prosazuje jako de facto standardní kancelářský balík mezi uživateli volně šiřitelných programů. Kromě svých vlastních předností nabízí i jednu vlastnost, která je v praxi velmi důležitá: dokáže číst a zapisovat formáty MS Office. Díky tomu si můžete bez větších problémů vyměňovat data s uživateli této sady, která má dominantní postavení ve světě MS Windows.

Sečteno a podtrženo: vřele vám doporučuji vyzkoušet si OpenOffice.org na vlastní kůži. Nic tím neztratíte a výsledek vás možná příjemně překvapí. Třeba vám umožní bezbolestně legalizovat váš kancelářský software nebo významně snížit náklady na programové vybavení. Cenu MS Office totiž rozhodně nelze považovat za zanedbatelnou.

Kniha, kterou právě držíte v ruce, by měla usnadnit vaše začátky. Popisuje základy práce s OpenOffice.org, jeho schopnosti a ovládání. Začíná společným úvodem, obsahuje základní informace o programu , jeho vývoji a stavu. Další text je rozdělen na čtyři části podle nejvýznamnějších programů z rodiny OpenOffice.org: Writer slouží pro přípravu dokumentů, Calc je tabulkový kalkulátor, pomocí Impress můžete vytvářet prezentace a konečně Draw vám pomůže kreslit obrázky. V přílohách se pak dozvíte něco o instalaci a přiloženém CD-ROM.

Kniha není psána jako čtyři nezávislé příručky k jednotlivým programům. Techniky a principy, které jsem jednou vysvětlil, v dalších částech již neopakuji. Proto, si prosím, knihu alespoň jednou přečtěte celou. Jinak riskujete, že vám bude například v popisu Draw chybět řada prvků, jež jsou popsány u některého z předchozích programů.

Od čtenáře předpokládám základní znalosti práce s počítačem. Dovolím si předpokládat, že pojmy jako soubor, složka (adresář) či disk vám nejsou neznámé, že dovedete zacházet s klávesnicí a s myší, obsluhovat okna a menu. Zkrátka, že máte s používáním počítače alespoň minimální zkušenosti.

Kniha obsahuje CD-ROM s instalací OpenOffice.org a doplňkovými materiály. Ocení jej především ti  vás, kteří nemají vysokorychlostní připojení k Internetu. Distribuční balík OpenOffice.org měří kolem 60 MB a stáhnout jej po běžné modemové lince může být dost nezábavné. V takovém případě můžete pohodlně sáhnout po přiloženém CD-ROM a instalovat z něj. Navíc na něm najdete i různé užitečné nástroje a texty, které souvisejí s danou tématikou.

Pavel Satrapa
Liberec, srpen 2003

 Další podrobnosti naleznete v obsahu knihy.