Jak prověřit anebo doložit vlastnictví bytu nebo domu v osobním vlastnictví?

Při koupi bytu nebo domu je velmi důležité prověřit, kdo je skutečným vlastníkem.

Prověření vlastnictví domu nebo bytu v osobním vlastnictví je ve většině podobné podobné prověření vlastnictví pozemku. Použijte způsob uvedený v tomto článku.

U vlastnictví bytů doporučujeme ještě prověřit stav Společenství vlastníků domu a nájemní vztahy na byt. Společenství vlastníků domu může mít tři nejčastější problémy.

Za prvé Společenství vlastníků nemusí fungovat. To potom ohrožuje chod celého domu. Neplatí se služby, energie a ani opravy. Příčinou jsou většinou konflikty mezi spoluvlastníky.

Druhým problémem jsou dluhy Společenství vlastníků domu. Společenství si mohlo vzít úvěr například na některé opravy. Potom musí spoluvlastníci platit vysoké odvody na fond oprav, aby tyto dluhy zaplatili. Koupí bytové nebo nebytové jednotky se začnete podílet na splátkách. Může to být závazek i na několik let.

Posledním častým problémem je špatný stav společných částí domu. Pokud je třeba střecha ve špatném stavu, bude nutné ji opravit a to opět zvyšuje povinnost platiti velký fond oprav. Dobré je sledovat stav střechy, izolace, výtahu, oken apod.

Dalším zmíněným problémem jsou nájemní vztahy k bytu. Prodávající může prodat byt, na který je uzavřena nájemní smlouva. V nájemní smlouvě mohou být různá velmi omezující ustanovení pro nového vlastníka bytu. Například velmi dlouhá výpovědní lhůta nebo smluvní pokuta pro pronajímatele při výpovědi z nájmu. V kupní smlouvě by mělo vždy být uvedeno, že byt je bez jakéhokoliv nájemního vztahu.

Tato odpověď byla vypracována pro širokou veřejnost pracovníky firmy Neocortex s.r.o. Jde o součást FAQ - Odpovědi na často kladené otázky. Přestože jsme věnovali maximální úsilí, aby všechny informace byly bezchybné a úplné, nemůžeme bohužel vyloučit chybu. V případě, že máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, neváhejte nám je sdělit. Pokud máte nějakou otázku, týkající se koupě nemovitostí a nemůžete jí v tomto FAQ nalézt, napište nám a mi se otázku pokusíme zpracovat.

Komentáře čtenářů k této stránce