Jaká jsou rizika a negativa koupě družstevního bytu?

Koupě družstevního bytu proti koupi bytu v osobním vlastnictví má některá rizika a negativa. 

Negativní stránky družstevního bytu jsou většinou vyváženy nižší cenou proti bytu stejné kvality v osobním vlastnictví. Dlouhodobě se na trhu ukazuje, že cena bývá u družstevního bytu zhruba o 10 procent nižší.

Koupě bytu v družstevním vlastnictví má proti koupi bytu v osobním vlastnictví navíc několik rizik:

  • Družstvo může mít velké dluhy. Dluhy sice může mít i společenství vlastníků bytových jednotek, ale u družstva je toto riziko větší. Zadlužení družstva je vhodné ověřit před koupí bytu přímo v družstvu. Vedení družstva se ale s kupujícím nemusí vůbec bavit. Je pak nutné družstvo navštívit společně se stávajícím členem družstva a situaci ověřit.
  • Evidence v katastru nemovitostí je evidencí dle zákona a Český úřad zeměměřický a katastrální je součástí státní správy. Proti tomu je družstvo soukromou obchodní organizací. Zde jsou pak větší rizika podvodů a nesprávně vedené evidence.
  • Je velmi obtížné na družstevní byt získat hypotéku. Některé stavební spořitelny mají programy pro financování družstevních bytů, ale u těchto úvěrů jsou vyšší úroky a kratší doba splácení proti hypotékám.
  • Pokud chcete družstevní byt pronajmout, měli by jste na to mít souhlas družstva.

Pokud již někdo v družstvu převedl svůj byt do osobního vlastnictví, je nejlepší po koupi podílu svůj byt také převést do osobního vlastnictví. Spojte se s člověkem, který převod provedl a ten vám může poskytnout velmi užitečné informace.

Tato odpověď byla vypracována pro širokou veřejnost pracovníky firmy Neocortex s.r.o. Jde o součást FAQ - Odpovědi na často kladené otázky. Přestože jsme věnovali maximální úsilí, aby všechny informace byly bezchybné a úplné, nemůžeme bohužel vyloučit chybu. V případě, že máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, neváhejte nám je sdělit. Pokud máte nějakou otázku, týkající se koupě nemovitostí a nemůžete jí v tomto FAQ nalézt, napište nám a mi se otázku pokusíme zpracovat.

Komentáře čtenářů k této stránce