Vyplatí se zateplení staršího domu?

Zateplení domu je na první pohled jednoznačná záležitost - je to výhodné. V některých případech jistě. Pokud jde například o starý rodinný dům Okál, která má "papírovou" zeď o síle 5 cm, je zateplení jednoznačně pozitivní. Ve většině případů to tak jasné není.

V první řadě je nutné uvést, že je velmi obtížné, až nemožné zateplit celkově jeden byt v bytovém domě, který má více vlastníků. Obvodové zdi jsou totiž většinou ve vlastnictví všech spoluvlastníků, i když jednoznačně přiléhají k jedné bytové jednotce. Investor by potom musel mít souhlas všech spoluvlastníků a také by bylo obtížné na toto získat úřední souhlas. V případech bytových domů se v naprosté většině zateplují celé domy. Výměna oken je samozřejmě individuálně možná.

Nyní konečně k vlastní výhodnosti zateplení. Zabývat se tím budu pouze z pohledu ekonomického. Nejsem environmentální odborník a proto se neodvažuji toto posuzovat. Zateplení domu je poměrně nákladná záležitost a tato investice by se měla vlastníkovi v dohledné době vrátit. Ceny energií stoupají a tento trend bude zřejmě nějakou měrou pokračovat i do budoucna. Protože ale budoucí ceny neznáme, musíme investici poměřovat v současných cenách. Prošel jsem mnoho výpočtů. Bez státní podpory je zcela výjimečná návratnost pod 20 let. Při takové návratnosti je nutné brát v úvahu i životnost vlastního zateplovacího systému, která může být nižší, než návratnost investice. Tedy zateplovací systém se může rozpadnou dříve, než se vrátí investice do něj vložená.

Pokud má dům stará okna, jsou okna zřejmě nejlepší investicí. Viděl jsem ale mnoho plesnivých bytů po výměně oken. Moderní okna dokáží byt zcela uzavřít a vlhkost z vaření, dýchání, praní prádla, jeho sušení a dalších zdrojů nemá kam odejít. Stará okna zajišťovala větraní automaticky, u moderních je nutné na to myslet.

Obalit dům do minerální vaty nebo polystyrenu, už takto výhodné není. Jde o velkou investici, která vyžaduje i další stavební zásahy. Především obnovu nebo výstavbu hydroizolací. Bohužel často jsou domy uzavřeny do zateplovacího systému a začnou zevnitř plesnivět. To poškozuje vlastní dům a velmi zásadním způsobem dokáže poškozovat i zdraví obyvatel domu. Protože plíseň je skryta zevnitř stavební konstrukce a není vidět, roky to nikdo neřeší. Spolu desítkami let dlouhou návratností, považuji zateplování fasády za většinou nevýhodné. Možná to může přicházet v úvahu v případě, kdy vlastník provede zateplení svépomocí. Pak může významně snížit své investiční náklady. Zde ale platí ještě více než v jiných případech, že stavbu musí dohlížet kvalifikovaný odborník, který zajistí, aby nedošlo k poškození domu i ohrožování zdraví jeho obyvatel.

Zcela jinou věcí je nová výstavba. Přísné předpisy a moderní materiály jednoznačně směřují k nízkoenergetickým stavbám. Zde je situace odlišná a dobře zaizolovaná novostavba je dnes standardem.

Závěr není jako u většiny věcí jednoznačný. Nově postavené domy se zateplují povinně, nebo je jejich konstrukce nízkoenergetické bez přídavného zateplení. Stará okna se vyměnit za nová vyplatí. Ekonomicky vychází nejlépe okna plastová. Zde je ale velmi důležité, naučit se skutečně  větrat. Zateplení fasády už tak jasné není.

Tato odpověď byla vypracována pro širokou veřejnost pracovníky firmy Neocortex s.r.o. Jde o součást FAQ - Odpovědi na často kladené otázky. Přestože jsme věnovali maximální úsilí, aby všechny informace byly bezchybné a úplné, nemůžeme bohužel vyloučit chybu. V případě, že máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, neváhejte nám je sdělit. Pokud máte nějakou otázku, týkající se koupě nemovitostí a nemůžete jí v tomto FAQ nalézt, napište nám a mi se otázku pokusíme zpracovat.

Komentáře čtenářů k této stránce